اخبار عمومی

مدیریت ریسک در بانک ملی ایران کلید خورد

مدیر عامل بانک ملی ایران در نخستین همایش مدیریت جامع ریسک  گفت: مدیریت و توجه به ریسک‌هایی که بانک را تهدید می‌کند، در اولویت کاری است و از آنجا‌یی که نمی‌توان از آن اجتناب کرد، همه همکاران باید مدیران ریسک باشند.

ابوالفضل نجارزاده با اشاره به جایگاه ریسک در مدیریت بانک ملی ایران افزود: درصنعت بانکداری مدیریت ریسک نه به‌عنوان یک ساختار و واحد سازمانی، بلکه به‌عنوان یک نیاز و وظیفه برای تمامی افراد و واحدهایی  که با مخاطرات مختلف مواجه هستند مطرح است. بنابراین عدم مدیریت صحیح این مخاطرات، باعث جلوگیری از دستیابی به اهداف و زیان‌های غیرقابل جبرانی خواهد شد. به همین دلیل است که در کسب و کارهای امروزی همه باید یک مدیر ریسک باشند.

وی با تأکید بر اینکه در ریسک‌های عملیات اعتماد مشتریان به بانک است بسیار مهم است بیان کرد: اگر ریسک‌های عملیاتی به درستی شناسایی، اندازه‌گیری و مدیریت نشوند و تحت کنترل قرار نگیرند، بی‌اعتمادی و بروز ریسک شهرت را شاهد خواهیم بود.

لزوم نهادینه کردن فرهنگ ریسک در بانک‌ها

مدیر عامل بانک ملی ایران با اشاره بر اینکه اعتماد مشتریان یکی از مهم‌ترین دارایی‌های بانک ملی ایران است گفت: بی‌شک نهادینه کردن این دیدگاه در بانک، مستلزم ایجاد یک فرهنگ ریسک بوده و لازمه فرهنگ‌سازی مناسب، «ایجاد ساختار سیاست‌گذاری و نظارتی مناسب»، «زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی کافی» و «دانش روز مدیریت ریسک» است.

نجارزاده ادامه داد: بدیهی است که ریسک، بخش جدایی‌ناپذیر هر فرآیند و فعالیتی، به‌ویژه در سازمان‌های مالی است، به‌نحوی که سازمان‌های دارای تفکر استراتژیک، با فاصله گرفتن از رویکرد سنتی«اجتناب از ریسک»، به دنبال «مدیریت ریسک‌ها» در سازمان خود هستند تا با یک رویکرد برنامه‌ریزی شده، تهدیدات را به فرصت تبدیل کنند.

وی اضافه کرد: به‌عنوان نمونه می‌توان به همه‌گیری بیماری کووید در دنیا اشاره کرد که طی آن، نظام بانکی متوجه شد که عدم مدیریت صحیح این مخاطره می‌تواند تأثیرات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد لذا با درک صحیح از ریسک و برنامه‌ریزی مناسب، ضمن مدیریت آن از طریق توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، با تطبیق آن با شرایط جدید، آن مخاطره را از جهانی به فرصت تبدیل و درآمدهای غیرمشاع خود را از محل کارمزدهای خدمات بانکداری الکترونیک افزایش داد.

به‌گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران،نجارزاده با بیان اینکه بحث مدیریت ریسک نباید تنها به ستاد بانک خلاصه شود،گفت: همکاران بانک نیز باید خود را به دانش روز مدیریت ریسک مجهز کرده و به تقویت فرهنگ مدیریت ریسک در ارکان مختلف توجه ویژه داشته باشند.

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *