اخبار عمومی

اجرا نشدن قوانین معضل بزرگ صنعت چاپ

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی تخصصی کارشناسان مسئول چاپ سراسر کشور مسئله صنعت چاپ را اجرا نشدن قوانین روشن ارزیابی کرد.

گردهمایی تخصصی کارشناسان مسئول چاپ سراسر کشور با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر و جمعی از کارشناسان مسئول چاپ کشور در مجموعه فرهنگی باغ زیبا برگزار شد.

در این نشست مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بحث آموزش در این صنعت گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در این حوزه، دغدغه‌های آموزشی است ، به همین دلیل در جشنواره صنعت چاپ سال گذشته، تفاهم‌نامه همکاری آموزشی با هدف ساماندهی موضوع آموزش میان وزارت ارشاد و دانشگاه امیرکبیر برای تأسیس انستیتو چاپ امضا شد. معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پیگیر این مسائل است، تلاش داریم در بحث تربیت نیروی انسانی به‌عنوان متولی صنعت چاپ نقش‌آفرین باشیم.

علی‌اکبر ابراهیمی ادامه داد: یکی‌ دیگر از موضوعاتی که طی یک‌سال گذشته پیگیری کردیم بحث مالیات بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت دارایی مکاتبه‌ای در این حوزه داشت و حتی در مجلس هم پیگیری شد تا فعالان صنعت چاپ از معافیت ارزش‌افزوده بهره‌مند شوند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  نیز در ادامه به تبیین سیاست‌های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه چاپ پرداخت و با اشاره به حضور کارشناسان مسئول چاپ استان‌ها در این گردهمایی، گفت: دور هم جمع شده‌ایم تا به طرح مشکلات و چالش‌های صنعت چاپ بپردازیم، در این میان برخی از دغدغه‌هایی که گفته شد، مربوط به چند وزارتخانه و دستگاه مختلف می‌شود که امیدوارم بتوانیم با پیگیری، آن‌ها را حل کنیم.

یاسر احمدوند افزود: مسائلی مثل مالیات، بیمه و تسهیلات برای فعالان صنعت چاپ در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست اما وزیر محترم به جد، پیگیر مشکلات و در تعامل با سایر وزرا به دنبال حل مسائل است.

احمدوند با اشاره به فعالیت شورای راهبردی و سیاستگذاری صنعت چاپ، ادامه داد: جمعی از پیشکسوتان و فعالان صنعت چاپ در این شوراها حضور دارندبنابراین می‌توان از ظرفیت‌ کارشناسان استانی نیز در این شوراها، استفاده شود تا از نظرات کارشناسی آن‌ها در کارگروه‌های چهارگانه آن‌ها بهره‌مند شویم.

به گزارش ایبنا وی ادامه داد: مسئله این است که در برخی موضوعات، قوانین روشنی داریم اما در اجرا مشکل داریم و امیدوارم بتوانیم در تعامل با صنف، اتحادیه‌ها و سازمان‌های مختف موانع را برطرف کنیم.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *