اخبار عمومی

اختصاص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری به دانش‌بنیان‌ها

رئیس‌کل بانک مرکزی از تخصیص خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری برای تامین نیاز ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌جاری خبر داد.

محمدرضا فرزین در دیدار و نشست معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و جمعی از تشکل‌ها و شرکت‌های پیشرو در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان با تاکید بر حمایت همه جانبه نظام بانکی از این شرکت‌های موثر گفت: به منظور حل مشکلات ارزی شرکت‌های دانش‌بنیان و در راستای حمایت عملی از آنان، خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری در سال‌جاری برای این بخش اختصاص می‌یابد همچنین با توجه به گشایش‌هایی که در حوزه ارزی در راه است خط اعتباری ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های آینده قابلیت افزایش نیز خواهد داشت.

وی با اشاره به تشکیل کمیته تامین و تخصیص ارز در بانک مرکزی با حضور وزارتخانه‌های صنعت معدن و تجارت، بهداشت درمان و اموزش پزشکی و جهاد کشاورزی گفت‌: ‌در این کمیته نیاز‌های ارزی سالانه بخش‌های مختلف براساس منابع، تعیین و سهمیه هر یک از بخش‌ها برای گشایش اعتبار مشخص می‌شود.

فرزین اضافه‌کرد: در راستای برطرف کردن نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های صادراتی با هدف بازاریابی، این شرکت‌ها همچنین می‌توانند ارز مورد نیاز خود را در این زمینه از محل سرفصل نیاز‌های خدماتی از سامانه مربوطه تامین کنند.

در این نشست با توجه به مشکلات شرکت‌های فعال درحوزه شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش و همچنین ضرورت تسریع در تامین به موقع نقدینگی این شرکت‌ها، رئیس‌کل بانک مرکزی دستور داد تا کمیته‌ای برای تدوین آیین‌نامه تسهیلات ریالی مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان با مشارکت بخش اعتبارات بانک مرکزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شود.

رشد ۸۵ درصدی اعطای تسهیلات به دانش‌بنیان‌ها در سه ماه گذشته

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه این نشست ضمن تاکید بر حمایت جدی شبکه بانکی از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه ارتباطات بانکی نیز گفت: سال گذشته ۱۸۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافت که رشدی معادل ۱۶۵ درصد داشت. همچنین در دو ماهه سالجاری نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش پرداخت شده که از رشدی معادل ۸۵ درصد برخوردار است.

فرزین با اشاره به  اینکه توسعه روابط بانکی با کشور‌های همسایه از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی است گفت:در این راستا استفاده از خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی قطعا استفاده خواهد شد. هم‌اکنون نیز ارتباط شبکه کارتی شتاب ایران با میر روسیه در حال اتصال است و برقرار این ارتباط با چین و ترکیه نیز در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایبنا، رئیس‌کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گلایه برخی شرکت‌های دانش‌بنیان از روند طولانی تامین و تخصیص ارز و وجود برخی تخلفات در شبکه صرافی کشور افزود: برخورد با تخلف وظیفه ذاتی نهاد‌های حاکمیتی است و از تمامی فعالان این بخش تقاضا می‌کنم در صورت مشاهده هر‌گونه تخلف در شبکه صرافی مصادیق را با بانک مرکزی منعکس کنند. قطعا بانک مرکزی با متخلفین برخورد قاطع خواهد کرد و مجوز صرافی‌های متخلف که از متقاضایان ارز، زیرمیزی طلب می‌کنند باطل خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *